Z pár centů vybudoval miliardové impérium. To je Warren Buffet

Z pár centů vybudoval miliardové impérium. To je Warren Buffet

Ondřej Kolda

Ondřej Kolda

Články autora

Někomu je dáno přímo od boha, jiný musí tvrdě dřít, aby ve svém životě dosáhl úspěchu. Warren Buffet se může pyšnit obojím. Bezesporu má od mládí obrovské nadání předvídat a zároveň je ochoten tvrdě pracovat. Jeho úspěchy na burze jsou až neuvěřitelné. Díky tomu získal přezdívku věštec z Omahy.

Většina dětí musí dostávat kapesné, aby si mohly koupit nějakou drobnost. Warren Buffet si vydělával sám už od útlého věku. Bylo mu teprve 6 let, když udělal svůj první byznys. Pravda, šlo pouze o několik centů, ale i tak už to o mnohém vypovídalo. Mladý Warren Buffet nakoupil celou krabici (6 plechovek) Coca Coly za 25 centů a následně prodával jednotlivé plechovky. Jednu za 5 centů. Díky tomu na celé transakci vydělal 5 centů. Může se to zdát jako hloupost, ale kdo z vás v 6 letech vydělával peníze?

V obchodování pokračoval i nadále. V 11 letech získal první zkušenosti s akciemi. Koupil totiž akcie společnosti Cities Services, které se v té době prodávaly za 38 dolarů.  Nejdříve to vypadalo na propadák, protože akcie následně výrazně klesly. Warren Buffet si však počkal a při následném růstu ceny je prodal za 40 dolarů. Opět vydělal, ale mohlo to být ještě lepší. Akcie následně raketově vystoupaly až na hodnotu 200 dolarů. Pro mladého Warrena Buffeta to byla důležitá lekce. 

 

Peníze dělají další peníze

 

I v následujících letech pokračoval ve své filozofii, kterou používal celý život. Tvrdil, že klíčem k bohatství je takzvaný nabalovací efekt. O co se jednalo? Tato slova znamenají, že vydělané peníze je dobré dále investovat. A čím více peněz člověk shromáždí, tím více může nabalovat a jeho majetek se rozrůstá.

Warrenovi bylo pouhých 14 let, když investoval peníze do herních automatů a do zemědělské půdy. A nutno podotknout, že už to nebyla malá investice. Zakoupil několik hektarů zemědělské půdy v rodné Nebrasce za více než tisíc dolarů. Pozemky následně pronajal místním farmářům. V této době začal také s roznáškou novin. Ale neroznášel je Warren Buffet, měl na povel více než 50 pracovníků.

Warren Buffet pronesl spoustu moudrých slov. Zde se však hodí tento citát: „Jestliže vás netěší to, co děláte, tak s tím přestaňte.“ A Warrena Buffeta vydělávání peněz bavilo, takže s tím nepřestal.

Přes veškeré úspěchy byl Warren Buffet pouze zelenáčem ve světě byznysu. Velký posun vpřed mu zajistilo až studium na Columbia Business School v New Yorku, kde potkal svého učitele a mentora Benjamina Grahama. Díky němu se naučil správně chápat burzu a investování do akcií.

 

Pravidlo první – nikdy neprodělat!

 

Warren Buffet si vzal k srdci hlavní myšlenky Benjamina Grahama a úspěšně je aplikoval do reálného života. A o jaké myšlenky šlo? Například o to, že je nutné hledat podhodnocené firmy, které mají velký potenciál růstu. Pokud bychom měli citovat, pak by to bylo takto: „Rozumný investor by měl ignorovat trendy, které vládnou na Wall Street, a raději se pídit po akciích, které se obchodují hluboko pod jejich skutečnou hodnotou.“

První opravdové jmění si Warren Buffet připsal na svůj účet po úspěšné investici do textilní firmy Berkshire Hathaway. Nejdříve zakoupil akcie a následně převzal nad celou společností kontrolu a přebudoval ji k obrazu svému. Když akcie firmy nakupoval, pohybovala se cena jedné akcie kolem 8 dolarů, následně se vyšplhala na 150 000 dolarů.

V současné době patří Warren Buffet k nejbohatším lidem na světě. Na jeho účtu je přes 60 miliard dolarů. Nenechte se však zmást. Bohatství ho nezměnilo. Stále žije střídmě a hledá další možnosti investic.

K jeho úspěšné kariéře mu pomohla dvě jednoduchá pravidla, která říkají: „Nikdy neprodělat.“ a „Investujte do podniku, který může řídit i hlupák, protože jednoho dne se to stane.“

Nechali jste se inspirovat, nebo si zvolíte svou vlastní cestu k úspěchu?

Ondřej Kolda

Ondřej Kolda

Články autora
Hledat
Tento web používá k poskytování služeb, analýze návštěvnosti a ochraně uživatelů soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Rozumím