Uvažujete o franšíze? Máme pro vás tři rady

Uvažujete o franšíze? Máme pro vás tři rady

René Hradecký

René Hradecký

Články autora

Stále více začínajících podnikatelů vážně přemýšlí o tom, že by podnikali se zavedenou franšízou. Klíčová otázka, kterou si při tom pokládají je: „Podle čeho se mám při rozhodování řídit?“ Pravda je, že je toho poměrně hodně, co v první fázi rozhodování musíte udělat. Zde jsou 3 rady pro vaše rozhodování o podnikání s franšízou:

 

1. Ujistěte se

 

Než se vůbec začnete zabývat možností franšízy, musíte se ujistit o tom, že chcete podnikat pod zavedenou značkou s jasně danými pravidly. Tento proces začíná tím, že musíte poznat a pochopit, co od franšízy chcete. Měli byste začít promyšleně a pečlivě zkoumat sami sebe a klást si otázky jako:

 

  • Co se vám na pracovním prostředí líbí a co ne? Jaký obchodní aspekt vám v minulosti přinesl nejvíce úspěchu a potěšení? Jak vám vyhovuje řízení zaměstnanců? Jakou byste chtěli mít pracovní dobu? Jaké jsou pro vás obecné charakteristiky dokonalé práce?

 

  • Co vy a riziko? Kolik kapitálu jste ochotni investovat do franšízy? Jaký dluh jste ochotni akceptovat při svých počátečních hotovostních investicích? Jak dlouho můžete fungovat bez příjmu z franšízy a stále dobře spát?

 

  • Jaké jsou vaše cíle ohledně vlastnictví franšízy? Čeho doufáte, že tímto podnikem ve svém životě dosáhnete? Jak se bude za pár let lišit váš život, budete-li mít úspěšnou franšízu?

 

Jakmile dokončíte toto sebezkoumání, měli byste mít o franšíze jasnou představu, nikoliv jen obecnou.  Co je důležitější, budete vědět, čeho chcete dlouhodobě dosáhnout. Tato vědomost je důležitá pro výběr správné franšízy, je to tak lepší než potom hned prodávat něco, co se neslučuje s vašimi sny.

 

2. Upřesněte si výběr

 

Začněte se dívat na příležitosti podle toho, co jste už udělali. Tím nejobjektivnějším způsobem je porovnání toho, co jste zjistili o možnostech franšízy, do které chcete investovat, se svými odpověďmi na výše uvedené otázky, a zeptejte se sami sebe: „Chci tohle – ne jenom částečně, ale úplně?“

 

Odpovíte-li ne, buďte disciplinovaní a přejděte k další možnosti. Výběr je široký, takže nedělejte kompromisy v tom, co je pro vás důležité. Dříve či později najdete, co vyhovuje vašemu talentu i vašim cílům, takže nepřestávejte hledat. Odpovíte-li na tuto otázku ano, potom jste připraveni na další krok.

 

3. Důvěřuj, ale prověřuj

 

Věnovali jste dostatek času zjištění, co vlastně chcete a toho, že konkrétní možnost vám může nabídnout to, co hledáte. Nyní je čas pustit se do ověřování, zda byl váš závěr správný.

 

Existuje množství důležitých kroků, které byste měli v tomto ověřovacím procesu udělat, včetně následujících:

 

  • Kontaktujte již existující franšízanty. Možná jste už s některými mluvili, abyste získali všeobecný přehled o tomto podnikání. Nyní je čas být velmi konkrétní. Vyberte si pár takových, kteří vypadají, že by spolupracovali, a předložte jim své konkrétní plány a představy. Řekněte něco jako: „V tomhle jsem dobrý, tohle bych chtěl dělat, tohoto bych chtěl dosáhnout – přinese mi přesně tohle tato franšíza?“ Zeptejte se jich, zda by dokázali předvídat nějaký náročný úkol, který by před vámi stál. Ptejte se jich, dokud si nebudete jistí, že máte to, co jste hledali. 

 

  • Sledujte nějakou franšízu. Požádejte jednoho nebo více stávajících franšízantů, zda byste je nemohli sledovat při jejich každodenní práci. Nemusíte to dělat měsíce nebo roky, ale pár dní strávených touto aktivitou vám může dát úplně nový pohled na franšízu. Nebo je můžete požádat, zda byste mohli pracovat v již existující jednotce pár dní jako zaměstnanec, abyste získali povědomí o provozu podniku.

 

  • Spojte se s franšízorem. Proberte s ním svůj konkrétní plán, obzvláště provozní podporu zaměstnanců a řídících pracovníků společnosti. Ocení vaši prozíravost, kterou jste věnovali cíli, kterého chcete dosáhnout, a na oplátku k vám budou obvykle upřímní.  I když máte třeba skvělý vztah s prodejcem, se kterým jednáte, mějte na mysli, že to není člověk, kterého v tomto bodě ověřovacího procesu hledáte.

 

Pokud jste všechny tyto tři body splnili a stále si myslíte, že je podnikání s franšízou pro vás to pravé,  jste připraveni udělat velké rozhodnutí.  Je čas posunout se kupředu. Držíme vám palce, abyste si dobře zvolili a byli ve svém podnikání úspěšní. 

René Hradecký

René Hradecký

Články autora
Hledat
Tento web používá k poskytování služeb, analýze návštěvnosti a ochraně uživatelů soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Rozumím