Síla motivace aneb ať váš pohár přetéká

Síla motivace aneb ať váš pohár přetéká

Miloslava Martínková

Miloslava Martínková

Články autora

Den, kdy jste dospěli k rozhodnutí, že chcete podnikat, máte zdárně za sebou. Vše funguje, jak má. Přesto vás čas od času přepadají pochybnosti. A někdy dokonce přemýšlíte o tom, jestli vaše rozhodnutí bylo správné. Nebojte, vše je zcela v pořádku. Občasné zakolísání nebo nejistota ničemu nevadí. Důležité je, abyste se nenechali vyvést z míry a vaše vnitřní motivace neslábla.

Jak tuto motivaci zdravě posilovat?

 

V první řadě neztrácejte ze zřetele dlouhodobý cíl. To, že se tu a tam něco nepovede, neznamená žádné zásadní selhání. Udržujte si nadhled a zdravý odstup. Pokud by vás totiž menší lapálie, které k podnikání patří, systematicky vyváděly z rovnováhy, stálo by vás pak mnohem větší úsilí dostat se zpět do formy. A vy přeci plýtvat energií tímto způsobem nechcete.

 

Sklenice vody už téměř přetéká

 

Denně si zopakujte, co vše jste již dokázali. To posílí vaši víru v sebe a ve správnost původního rozhodnutí. Je to stejné jako se sklenicí vody, která je zaplněná do poloviny. Pro někoho je poloprázdná a cítí frustraci. Vy ale vidíte, že je už z poloviny plná a máte vizi, jak se plní zcela po okraj. Stejná situace, dvojí přístup.

Motivace vychází z vás. Jen tak je účinná. Nenuťte se do předříkávání jakýchkoli manter, pokud cítíte, že to nevychází z vašeho nitra. Najděte si vlastní způsob, jak ocenit úsilí, které jste svému záměru věnovali.

Někdo provádí takovouto vnitřní bilanci po ránu, ještě než začne pracovat, aby se motivoval k vyššímu pracovnímu výkonu. Jinému zase vyhovuje udělat si tuto inventuru na konci dne, aby mohl druhý den vstávat s „čistým štítem“.

 

Když v lese zabloudíte, vraťte se

 

Pokud si nejste jisti, zda jdete správnou cestou, nepropadejte panice a nezatracujte kvůli tomu svůj cíl.

Představte si, že jdete neznámou přírodou po turisticky značené cestě. Najednou zjistíte, že místo po žluté, která vede přímo k vašemu cíli, si vykračujete po modré. Ano, došlo k menší komplikaci, ale určitě nehodíte celý výlet za hlavu a nebudete se vracet na startovní čáru. Zrovna tak nemá význam si namlouvat, že modrá je taky dobrá. Ne.

Na chviličku se zastavte, uvědomte si, co se stalo a pak se vraťte a pokračujte dopředu po žluté. Prostě jste trochu zakufrovali. To se stává. Když se ohlédnete, vidíte, kolik překážek a nepohodlí jste už zdolali. A i když jste malinko sešli z cesty, neztratili jste se. Stále před sebou vidíte svůj cíl.

 

Nebabrejte se v nedostatcích

 

Pokud se dopustíte chyb, nevyčítejte si to. Děláme je všichni. Nic nepůsobí na vaši motivaci a odhodlání zhoubněji než babrání se ve svých nedostatcích. Ubírá to energii a zpomaluje váš profesní i osobní růst. Poučit se z chyb není totéž jako setrvávat v přesvědčení, že se to nemělo stát a zatracovat se za to.

Rozlišujte, co je vaším cílem a co jsou pouze dílčí kroky a skutky, které k němu vedou. Připomínejte si to. Když se sem tam něco nepovede, neznamená to přeci, že máte celý projekt odpískat!

Batole, které se učí chodit, také padá a klopýtá. Ale neobviňuje se a ani ho nenapadne, že by snad se svými pokusy mělo přestat. Nepochybuje o sobě. A proto se naučí chodit. 

Miloslava Martínková

Miloslava Martínková

Články autora
Hledat
Tento web používá k poskytování služeb, analýze návštěvnosti a ochraně uživatelů soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Rozumím