Sebedůvěra je klíč k úspěchu. Jak ji nastavit na správnou úroveň?

Sebedůvěra je klíč k úspěchu. Jak ji nastavit na správnou úroveň?

Ondřej Kolda

Ondřej Kolda

Články autora

Většina úspěšných lidí má v sobě správný poměr sebedůvěry, ale zároveň i respektu a pokory. Tento mix je základním kamenem pracovních i životních úspěchů. Bohužel, jen několik málo šťastlivců má takovou kliku, že správnou porci sebevědomí získali přímo od přírody. Většina se musí naučit se svou mentalitou efektivně pracovat, aby dosáhli správné dávky sebevědomí, respektu k ostatním a odstupu potřebného ke kritickému zhodnocení situace.

Inspirujte se u úspěšných

 

Mnohdy si to ani neuvědomujeme, ale často nás obklopuje negativní prostředí. Denně narážíme na překážky, které nás odrazují od osobního růstu. Strasti každodenního života nás mohou potkávat v práci, doma, ale další záplavu negativních zpráv na nás chrlí i televize. Změňte to! Udělejte si čas, abyste mohli čerpat pozitivní energii a vnímat jiné neotřelé pohledy na svět. Vyšetřete si každý týden aspoň chvíli času, abyste si mohli přečíst o inspirativních příbězích. Přestože jsme mnohdy zahlceni negativními zprávami, existuje mnoho úspěšných projektů a lidí, kteří fungují jinak. A vyplácí se jim to. Zkuste se podívat na svět jejich očima a určitě získáte motivaci k vlastní změně!

Cesta k jinému přemýšlení a opravdovým úspěchům je dlouhá a trnitá. Člověk potřebuje dostatečnou porci odvahy, aby vykročil do neznáma a pustil se za svým snem. V tuhle chvíli je dobré si vzpomenout na úspěšné příběhy ostatních, ale zároveň zůstávat nohama ne zemi. Život není pohádka. Většinou se objeví nějaké trable, které je nutné překročit. Je zcela přirozené, že se nesnáze jednou za čas objeví. V takové situaci se neobviňujte a neshazujte si své sebevědomí. Naopak, vždy hledejte pozitiva. Je dobré zrekapitulovat dosavadní snažení a najít na tom to dobré. Zároveň přijměte kritiku od ostatních a snažte se z ní poučit. 

 

Plánujte a oslavujte výhry! 

 

„Sláb jenom ten, kdo v sebe ztratil víru, a malý ten, kdo zná jen malý cíl,“tak zní citát Svatopluka Čecha, který by se měl tesat do kamene. Pokud chcete mít správné mentální nastavení, abyste byli úspěšní, ale zároveň psychicky v pohodě a šťastní, měli byste se řídit tímto citátem. Je správné věci plánovat. Vymezit si vysoké cíle, které vás poženou vpřed. Zároveň byste však měli oslavovat i menší úspěchy. Uvědomováním si i menších výher pocítíte ten slastný pocit, že jste něco dokázali, že to funguje, že jdete po správné cestě, a že můžete dosáhnout i těch nejvyšších cílů, ať už jsou jakékoliv. Možná se budete sami divit, jakou energií vás mohou drobné úspěchy naplnit. 

Během svého růstu ale neusněte na vavřínech. Neustále buďte ve střehu. Monitorujte každý neúspěch a pokuste se z něho poučit. Rozhlížejte se kolem sebe a snažte se pochopit, jak fungují ostatní. Dokonce i neúspěchy jiných vás mohou posunout dál na cestě za lepším životem. Nebuďte přehnaně arogantní. Sice se vám může v současné době dařit, ale pamatujte si, že pýcha předchází pád. Zůstaňte pokorní! Ale to vy už vlastně v téhle situaci víte, protože pravidelně čtete o úspěšných lidech. A právě ti nejúspěšnější dokáží v případě potřeby použít ostré lokty, ale zároveň zůstat velice pokorní.

Ondřej Kolda

Ondřej Kolda

Články autora
Hledat
Tento web používá k poskytování služeb, analýze návštěvnosti a ochraně uživatelů soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Rozumím