Proč se z maminek stávají úspěšné podnikatelky?

Proč se z maminek stávají úspěšné podnikatelky?

Ondřej Kolda

Ondřej Kolda

Články autora

Stále se ve společnosti objevují názory, že mateřská dovolená brání kariéře. Je to ale pravda? Být dobrou matkou znamená zvládat spoustu věcí zároveň. Proto musí maminky vynikat v mnoha činnostech, které se hodí i v podnikání. Bez správného hospodaření s časem by jen těžko stihly navařit, uklidit, nakoupit a ještě se u toho starat o svého potomka, případně i životního partnera. Nehledě na to, že mnohdy stíhají ještě mnohem víc. Zkrátka. Během mateřství ženy často získají superschopnosti, které jim mohou pomoci v podnikání a dalším kariérním růstu.

Umí si určit priority

 

Kdo vymyslel termín mateřská dovolená, musel mít opravdu velký smysl pro humor. Maminky každému určitě rády dosvědčí, že se o žádnou dovolenou nejedná. Musí se totiž pěkně otáčet. A v podobné situaci žijí matky i nadále v dalších fázích života, kdy se opět vrátí do práce, ale stále se musí starat o domácnost a věnovat pozornost potomkům.

Maminky díky tomu umí perfektně určovat priority. Každá vteřina volna je drahá, takže maminky si veškerý čas umí perfektně zorganizovat tak, aby byly maximálně efektivní. Nejdříve dělají nejdůležitější věci, které nelze odložit a až potom se posunou dále. Neobejdou se ani bez důsledného plánování. A přesně tohle je nutné zvládat i při podnikání.

 

Dokáží dělat kompromisy

 

V byznysu je nutné dělat velká, ale i menší rozhodnutí. Ve většině případů je nutné zohlednit více faktorů, aby bylo rozhodnutí správné. Nelze vybrat pouze mezi možností A a variantou B.

Maminky mají cit pro to, aby vyhověly v rámci možností všem. Navíc jsou často obrněné obrovskou mírou trpělivosti. Vysvětlovat některé věci dítěti je přeci jen ještě o něco složitější, než se snažit vysvětlit zaměstnancům, že je nutné, aby chvíli pracovali přesčas, protože jste získali lukrativní zakázku, ale zatím jste nesehnali další kvalifikované pracovníky.

Podnikatelky, které mají více dětí, mohou využít i další přednosti. Rozhodně pro ně bude snadné urovnat pracovní spory mezi kolegy, protože musí řešit neustálé neshody mezi dětmi. Některé metody, které fungují na děti, mohou zapůsobit i na zaměstnance.

 

Jsou velice efektivní

 

Maminky jsou zavalené povinnostmi, proto musí být efektivní. Tuhle vlastnost si přenáší i do pracovního procesu. Vědí, že musí vyzvednout dítě ze školky nebo školy, takže nesmí v práci zůstat přes čas. Proto se snaží vše udělat rychle a v čas, aby je ani případná komplikace nepřipravila o včasný odchod z práce.

Efektivita je základním předpokladem také v podnikání. Právě v podnikání mohou maminky ovlivnit, kolik času budou čemu věnovat, takže si mohou vše naplánovat podle svého nejlepšího mínění.

 

Matky umí pracovat s návyky

 

V mnoha ohledech jsou návyky v podnikání nutností. Někteří lidé je nemají rádi, ale je nesporný fakt, že v mnoha ohledech ulehčují život.

Maminky jsou nucené pracovat s návyky. Nemají čas myslet na všechno, proto se z některých činností stává zvyk. Neustále je rozptyluje přítomnost dítěte, takže si raději sepíšou kontrolní seznam, co mají v obchodě koupit.

Co se dá připravit předem, tak připraví. Ráno je člověk ještě ospalý a může se objevit mnoho komplikací, které by mohly zapříčinit pozdní příchod. Proto maminky připravují svačiny pro svá dítka už večer. Zkrátka během mateřství se naučily skvěle pracovat s návyky.

 

Bez dobré logistiky by se neobešly

 

Ustrojit děti, nabalit jim s sebou svačiny, odvést do školy, pracovat, vyzvednout děti, nakoupit, rozvézt do kroužků, vyprat, uvařit večeři, uložit děti do postele, naplánovat další den.

To byl jen stručný výčet činností, které musí správná matka během dne stihnout. Proto není divu, že maminky skvěle zvládají logistiku a plánování do nejmenších detailů, aby vše běželo tak, jak má. Není tedy důvod se obávat, proč by taková matka neměla uspět i ve světě byznysu.

Ondřej Kolda

Ondřej Kolda

Články autora
Hledat
Tento web používá k poskytování služeb, analýze návštěvnosti a ochraně uživatelů soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Rozumím