Příběhy slavných - Mark Zuckerberg

Příběhy slavných - Mark Zuckerberg

Aleš Kovář

Aleš Kovář

Články autora

Máte pocit, že už jste toto jméno někde slyšeli? Ano, je to tak. V posledních letech se o tomto schopném mladíkovi často mluví. Dalo by se říci, že přišel ke své slávě a bohatství jen tak, jako blesk z čistého nebe. Mark Zuckerberg je příkladem toho, že se dají vydělat peníze tím, co baví. Někdejší student Harvardu, který nakonec nedostudoval, je otcem Facebooku. Ano, mnoho lidí si nedokáže bez tohoto vynálezu svůj život představit, jiní ho zase z duše nenávidí. Už ve svých 28 letech vydělal tolik peněz, že daroval polovinu svého jmění na dobročinné účely.

Největším idolem Marka Zuckerberga je samotný Bill Gates. Jeho vzor je sice nejbohatší, ale táta Facebooku pořád nejvíce vydělává. Třeba ho nakonec i předčí. Mark Zuckerberg se narodil 14. května 1984 ve White Plains, ve státě New York. Je to internetový podnikatel, spoluzakladatel, prezident a výkonný ředitel Facebooku s jednodolarovým ročním platem. Hodnota jeho jmění byla časopisem Forbes odhadována na 51. 6 miliard dolarů, a to v květnu 2016. Jeho příjmy rostou každým dnem. Jak už bylo řečeno, tento podnikatel není žádný škrt. Podporuje spoustu programů a charitativních akcí. Když mu bylo 22 let, stal se milionářem. Pro mnoho mladých lidí je skutečným vzorem, protože nepochází z příliš bohaté rodiny. Jeho matka byla psychiatrička a otec zubař.

 

Jak začala cesta za úspěchem

 

Mark Zuckerberg řekl: „V tomto neuvěřitelně rychle se měnícím světě je jedinou strategií s garancí neúspěchu vyhýbat se riziku.“ Tímto výrokem se snad řídil už ve svých začátcích. Lásku k počítačům na sobě pociťoval již v mládí. Ve dvanácti letech napsal v programovacím jazyku Atari Basic komunikační program pojmenovaný Zucknet. Tento systém používal jeho otec ve své ordinaci. Se svými umělecky založenými kamarády tvořil hry a pak programoval kompletní zdrojové kódy. Jeho učitel programování nazval Marka zázračným dítětem. Na střední škole vytvořil software Synapse. Jednalo se vlastně o prvotní verzi aplikace Pandora.

V průběhu studií na Harvardu se začal jeho velký příběh. V roce 2002 byl zvolen nejlepším programátorem. Nikomu neodmítal pomoc, rád poradil. Ve druhém ročníku vytvořil aplikaci Facemash, která byla v podstatě první sociální sítí. Vyobrazovala fotografie lidí z Campusu. Díky ní mohli uživatelé hlasovat pro svého favorita. Společně s Andrewem McCollumem, Dustinem Moskovitzem, Chrisem Hughesem a Eduardem Saverinem stvořil na kolejním pokoji 4. února 2004 Facebook.

 

Jak to bude všechno dál?

 

Jedno je jisté. Facebook neustále vydělává spousty peněz. Odborníci si ovšem pokládají otázku, co s ním bude, až o něj přestane být zájem? Vše je dokonale pod kontrolou, ale nejedná se jen o pokus. Mark Zuckerberg si své aktivity ve společnosti velmi dobře hlídá, to platí i o konkurenci. Vymýšlí se nové nápady. To dosvědčují i dva kroky, nákup Instagramu a WhatsApp. Instagram byl nejdříve velkým problémem, protože se o něj uživatelé zajímali více než o Facebook. To platilo i pro WhatsApp. Obě konkurence byly odkoupeny za nepopsatelně vysokou částku. Na povrch vychází otázka, zda je dnes Facebook pro lidi, anebo slouží spíše jako výstavní plocha pro firmy a jejich reklamy.

Není možné pochybovat o tom, že se dnes lidé nechtějí příliš dělit se svými životními úspěchy a prohrami, ale jdou za vidinou peněz. Jak bylo řečeno na začátku, tato sociální síť je milována i zatracována. Marku Zuckerbergovi však nejde popřít obrovský talent a vytvoření něčeho ojedinělého.

Jak sám řekl: „Lidé umí být skutečně chytří nebo mají zručnosti, které umí okamžitě aplikovat. Ale pokud jim chybí víra v to, co dělají, nebudou na tom nikdy pracovat opravdu tvrdě.“ 

Aleš Kovář

Aleš Kovář

Články autora
Hledat
Tento web používá k poskytování služeb, analýze návštěvnosti a ochraně uživatelů soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Rozumím