Opravdu chcete odejít z práce a začít podnikat?

Opravdu chcete odejít z práce a začít podnikat?

René Hradecký

René Hradecký

Články autora

Jak poznám, že je čas odejít ze stálého zaměstnání a pustit se do svého podnikatelského snu? Poradíme vám, co všechno musíte promyslet, než se do toho pustíte.

O rozdílech v myšlení zaměstnance a podnikatele toho bylo napsáno mnoho. Robert Kiyosaki tyto rozdíly podrobně vysvětluje v mnoha svých knihách a seminářích. V knihách, jako je například Bohatý táta, chudý táta, popisuje nejlepšího podnikatele jako někoho, kdo je velmi motivovaný a někoho, kdo se v konečném důsledku zaměřuje na vytváření pasivního příjmu. Zatímco zaměstnanec se zasekl v myšlení, že za peníze obchoduje se svým časem. 

Jste-li momentálně zaměstnancem, jak přesně chcete provést svůj přesun do sféry samostatné výdělečné činnosti nebo podnikání? Můžeme zde probrat, jaké vlastnosti k tomu jsou potřeba. Ale jsou zde ještě i další praktické věci, nad kterými je potřeba se zamyslet. Jedna z prvních otázek, kterou si musíte položit, pokud jste momentálně zaměstnaní, je, jestli je nezbytně nutné odejít ze své práce a od jistého příjmu. Na tuto otázku samozřejmě neexistuje jednoznačná odpověď. Abyste našli tu správnou odpověď právě pro sebe, zhodnoťte upřímně svou současnou situaci.

 

Pro a proti

 

Nemusí to být jenom práce, co lidé zvažují opustit, aby se plně věnovali splnění svého podnikatelského snu. Může to být třeba i škola. Ať je to cokoliv, otázka zní, zda skutečně chcete všeho zanechat a dát veškeré své úsilí do rozjezdu vlastního podnikání.

Mezi věci, které hovoří pro, patří, že když vás nic nerozptyluje, můžete dát do nového podniku veškerou svou energii. Představte si to: můžete mít sebevětší motivaci, ale přijít domů po dlouhém dni v práci a začít pracovat na reklamě nebo vytvářet obchodní strategii je opravdu velmi náročné.

Pokud jste zastáncem filozofie pálení mostů, je možné, že pokud si necháte svou práci (nebo stále studujete), nebudete svému podnikání skutečně oddáni. Jakmile tyto věci opustíte, nemáte jinou možnost než pokračovat. Neúspěch nepřipadá v úvahu.

Na druhou stranu, pokud odejdete z práce, pravděpodobně budete pod velkým tlakem. Pokud vás budou muset nějakou dobu živit vaše úspory, manžel či manželka, rodiče, anebo budete žít z úvěru, může být velmi náročné se soustředit a nepanikařit, když se vašemu podniku nebude okamžitě dařit. Takže i když je vaše stálé zaměstnání nezáživné, minimálně vám poplatí to, co je třeba.

Při rozhodování je důležité pečlivě zvážit všechny okolnosti. Jste-li v  situaci, kdy vám vaše podnikání bude muset začít přinášet zisk už během pár týdnů, abyste se udrželi nad vodou, pak pro vás bude pravděpodobně lepší si svou práci nechat a začít podnikat souběžně.

 

Dokážete najít ve své práci něco pozitivního?

 

Ne každý přijme extrémní pohled Kiyosakiho, který svět striktně rozděluje na zaměstnance a podnikatele. Existuje i jiný způsob, jak se na věc podívat. V dnešním světě se pomalu ujímá vnímání, že každý je koneckonců podnikatel (nebo se jím bude muset brzy stát). Držet se pojmu jistoty zaměstnání, kdy mnoho firem začíná používat modely najímání sezónních nebo projektových pracovníků, kdy postupně vstupujeme do věku, kdy je spousta lidí buď na volné noze, nebo ve firmě pracuje na živnostenský list, je stále těžší. I když máme osmihodinovou pracovní dobu, v podstatě všichni prodáváme kupujícímu své služby.

Proto můžete na svou práci hledět jako na druh svého podnikání – třeba takový, který v brzké budoucnosti necháte za sebou. Pokud má vaše současná práce něco společného s typem podnikání, který chcete rozjet, tím lépe. Můžete se zaměřit na posilování v tomto oboru a vytvořit si cenné kontakty.

Na druhou stranu vám vaše zaměstnání může komplikovat možnost přiblížit se ke svým cílům. Pokud pracujete v oboru, který vás nezajímá nebo vás dokonce nudí, opustit práci může za to riziko stát. Vždy je nutné zeptat se sama sebe, jestli není nějaký způsob, jak vyjít se svou prací, než uvidím zisk z podnikání.  

To, jestli opustím nebo neopustím svou práci je otázka osobního rozhodnutí, které vyžaduje hodně přemýšlení. K této otázce musím přistoupit vyrovnaně a nezjednodušovat (jako třeba „Bylo by nezodpovědné odejít z jisté práce“ nebo naopak „Kdybych byl skutečný podnikatel, nerozmýšlel bych se.“) Doporučuji zkusit si na papír napsat všechna pro a proti, konzultovat se svými blízkými a přáteli a postupnými kroky dojít k závěru, která cesta je pro vás ta správná. 

René Hradecký

René Hradecký

Články autora
Hledat
Tento web používá k poskytování služeb, analýze návštěvnosti a ochraně uživatelů soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Rozumím