Networking, nejste v tom sami. Spolupracujte!

Networking, nejste v tom sami. Spolupracujte!

Ondřej Kolda

Ondřej Kolda

Články autora

Peníze jsou v byznysu důležité, ale ještě významnější je funkční síť vzájemných vazeb s důležitými lidmi. A právě pro nalézání a propojování jednotlivců do skvěle fungující sítě se vžilo anglické označení networking. Dobře vybudovaná síť kontaktů přináší celou řadu výhod. A skoro nic nestojí. Jak na to?

1. Začněte se věnovat networkingu co nejdříve 

 

Čím dříve začnete, tím lépe. Pouze pevné a upřímné lidské vztahy mohou nést dlouhodobě ovoce. Jak by vám bylo, kdyby se vás po několikadenní známosti někdo zeptal, jestli byste mu s něčím nepomohli? Asi byste se na to úplně netvářili. Kdyby se na vás s prosbou o laskavost obrátil dlouholetý kolega, který vám zajistil několik zajímavých kontraktů, asi by bylo vaše nadšení pro věc podstatně vyšší. A o tom to je, proto je dobré začít co nejdříve. Zároveň si musíte uvědomit, že nesmíte koukat pouze na současnost. Budujte kontakty i s kolegy, kteří vám v současnosti zdánlivě nemají co nabídnout. Nikdy nevíte, kam až dokáže ve své kariéře dojít. Z podřízeného se může během několika let stát velký hráč na trhu. 

 

2. Buďte připravení

 

Potenciální obchodní partner se může skrývat kdekoliv. Potkat ho můžete na konferenci, ve vlaku, nebo ve frontě na úřadě. Mějte na paměti, že na první dojem má člověk pouze několik vteřin. Když nebudete schopni stručně a jasně mluvit o oblasti, ve které pracujete, jen stěží někoho zaujmete. Přitom se stačí dobře připravit. Zkuste si v klidu výstižně shrnout, co všechno děláte do několika vět. Bude se to hodit při mnoha setkáních. Když dokážete do svého představení zakomponovat i krátký vtip, budete se jevit v mnohem lepším světle. Na škodu není ani lehká narážka, která komunikačnímu partnerovi nasadí brouka do hlavy, aby chtěl vědět víc o vašem způsobu obživy. Pozor však na příliš okaté nahození udičky. Vše musí působit spontánně a nezávazně.

 

3. Nesledujte skóre, snažte se být vstřícní

 

Jednou pomůže ten, podruhé onen. Spolupráce by měla být v přirozené rovnováze, která vyhovuje oběma stranám. Přesto může přijít období, kdy pro svého partnera budete dělat více, než od něho dostanete nazpátek. Pokud se jedná o přechodné stádium vzájemného vztahu, nezoufejte, vše se vám časem vrátí. Buďte solidární a až budete sami potřebovat podporu, nebojte se připomenout. Zkuste pomoci i propojením svých kontaktů. Nestojí to peníze, ale může to být efektivní způsob, jak obchodním partnerům vytáhnout trn z paty. Vzájemné propojení sociálních vazeb je obvykle ku prospěchu všem stranám. 

 

4. Nejde vždy jen o byznys

 

Netlačte na pilu a dělejte si přátele. Když se zrovna nenabízí žádná možnost obchodní spolupráce, možná si můžete společně zahrát badminton, tenis, nebo zajít na ryby. Kdyby byl vášnivý včelař, neváhejte si koupit domácí med a poslechnout si zajímavé vyprávění. Zkrátka, snažte se s lidmi spřátelit i mimo obchodní prostředí. Díky tomu budou vztahy zdravé a upřímné. Jako bonus budete mít parťáka na trávení volného času a budete se znát více do hloubky. Podle toho budete moci zahrát na správnou notu při společném obchodním jednání. 

Ondřej Kolda

Ondřej Kolda

Články autora
Hledat
Tento web používá k poskytování služeb, analýze návštěvnosti a ochraně uživatelů soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Rozumím