4 tipy ke zvládnutí trémy

4 tipy ke zvládnutí trémy

Ondřej Kolda

Ondřej Kolda

Články autora

Většina lidí se musí během veřejných projevů vypořádat s trémou. Není to nic zvláštního, potká téměř každého netrénovaného řečníka. Existují však rady, které mohou nervozitu snížit. Tak hurá na ně. Zpocené ruce, tlukot srdce a třesoucí se hlas. To jsou nejznámější indikátory nervozity. Proč se to děje? Většina lidí se obává, že něco popletou a všichni je uvidí. Dalším důvodem může být fakt, že nám není příjemná nadměrná pozornost, kterou nutně strhujeme. Případně každého může při veřejném vystoupení svazovat ještě nějaký další problém, který se vztahuje k jeho osobě.

 

1. Naučte se, co budete říkat

 

Příprava je základ všeho. Dejte důraz zejména na úvod. Pokud si hravě poradíte se začátkem svého projevu, povzbudí vás to a v dalším řečnění budete jistější.

V případě, že vás přeci jen paměť zradí, nevadí. Sáhněte po sklence vody, svlažte své rty a zatím vymyslete, co budete říkat dál. Projev nemusí být úplně bez zadrhnutí. Jedná se o mluvené slovo, někdy se zkrátka spletete, ale buďte v klidu. Diváci si toho kolikrát ani nevšimnou. Navíc přišli zejména proto, že je zajímají informace, které jim chcete sdělit. Drobné přeřeky jistě odpustí.

Není se tedy čeho bát.

 

2. Uklidněte se, zkoncentrujte se

 

Než vstoupíte na scénu, zkuste se zkoncentrovat. Pokud je na to čas, dejte si šálek své oblíbené kávy, nebo čaje. Pozor však na sycené nápoje! Těm se rozhodně vyvarujte. Nechcete přeci, aby se vám chtělo před obecenstvem říhat.

Vyvarujte se také alkoholickým nápojům. Opravdu malé množství nevadí, ale jinak alkohol při projevu nepomáhá. Stačí málo alkoholu a už se vám zhorší artikulace. A o to přeci nestojíte!

Těsně před samotným vystoupením si zkuste krátké dechové cvičení. Uklidněte se a můžete jít na scénu.

 

3. Pohlídejte si, co dělají ruce

 

Častá chyba začínajících řečníků je, že nevědí co s rukama. Založit je v bok? Dát do kapes? Nikdy! Pokud si nejste jistí, co s rukama a nevěříte si na gesta, která by podpořila váš výklad, vezměte si do ruky tužku, ukazovátko, ovladač videoprojektoru, nebo nějakou jinou věc, která je pro danou chvíli vhodná.

Další oblíbenou fintou zkušených rétorů je, zapojit publikum. Účastníci akce budou mít pocit, že vám na nich záleží a navíc v tom nebudete sami.

 

4. Už to bude jenom lepší

 

Nikdo není dokonalý. Jestli se vám vaše první vystoupení na veřejnosti nepovede, nevěšte hlavu. Určitě to nebylo tak hrozné, jak se na první pohled může zdát.

Příště to bude lepší. Po několika veřejných vystoupeních si začnete připadat jistější a možná zjistíte, že vás to dokonce baví. Znám spoustu lidí, kteří se nejdříve styděli, ale teď si široké publikum užívá. Někteří dokonce zkouší, co vše si mohou dovolit.

Zkrátka. Čím častěji budete vystupovat na veřejnosti, tím dříve tréma zmizí.

Ondřej Kolda

Ondřej Kolda

Články autora
Hledat
Tento web používá k poskytování služeb, analýze návštěvnosti a ochraně uživatelů soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Rozumím