McDonald´s – splněný americký sen

McDonald´s – splněný americký sen

Aleš Kovář

Aleš Kovář

Články autora

Kde jinde se inspirovat úspěšným podnikáním než v Americe. Vždyť tato země je místem splněných snů. Příběh slávy a prosperity z minulého století je pravdivý, protože snad každé malé dítě zná dva zlaté oblouky, které svítí v ulicích měst. Jen málokomu se podaří prorazit se svým produktem do celého světa. To se povedlo značce McDonald´s naprosto dokonale. Do slova a do písmena si získala žaludky lidí zeměkoule. Napadlo by vás, že se dá vydělat na takových samozřejmostech, jako jsou hamburgery, hranolky, mléčné koktaily a coca-cola? McDonald´s patří k největším nadnárodním restauratérským kolosům.

Jak to všechno začalo

 

Celý příběh se rozběhl v San Bernardinu v Kalifornii, kde si dva bratři, Richard a Maurice McDonaldovi otevřeli roku 1940 McDonald´s Bar B Que, který byl klasickým příkladem drive-in restaurace dřívější doby. Už na konci čtyřicátých let minulého století dumali nad tím, jak zkvalitnit své služby a rozběhnout plně fungující podnik, který zaujme strávníky něčím nadčasovým. Už tehdy se mohli pochlubit ročním obratem 200 000 $. Nakonec zvítězila myšlenka rychlé obsluhy a nízkých cen, tudíž gigantický prodej produktů. Bratři upustili od tradičního drive-in systému a větší úsilí vynaložili pro obsluhu u samotné přepážky. Potřebovali upravit kuchyni, aby umožňovala rychlý a hromadný výdej jídel. Nejzajímavější na tom je, že zredukovali původní menu o 25 položkách na 9 možností výběru. Hlavní roli hráli, hamburger, cheesburger, 3 druhy nealka, mléko, káva, brambůrky a koláče. Netrvalo dlouho a obyčejné brambůrky byly nahrazeny hranolkami. Do jídelníčku byly přidány dnes oblíbené mléčné koktaily. Všechna opatření vedla ke snížení ceny hamburgerů z běžných 30 na 15 centů za kus. Na tehdejší dobu to byl skutečný boom!

 

A tak šel čas…

 

Roky plynuly a bratři McDonaldové si přišli na roční příjmy v řádu 350 000 $. Zvýšili svůj zisk takřka o dvojnásobek. V podnikání se jim dařilo, jen ve špičce obléhalo přepážku na 150 klientů. V roce 1952 vyšel o jejich podnikání článek v American Restaurant Magazine, což byl zlom v jejich životech. Začalo se o nich více mluvit a jejich ideje pronikly po celé Americe. Podniky McDonald´s začaly vznikat po celé zemi. Došlo i na udělení licence, kterou získal pro sebe Neil Fox a jeho drive-in restaurace ve Phoenixu, Arizona. Na bocích měla dva oblouky, Golden Arches, které jsou symboly restaurace dodnes. Oba bratři vymýšleli nové nápady, např. rychloobslužný systém. V roce 1954 vstoupil do restaurace Ray Kroc, výhradní prodejce Multimixérů Raymond a započala se nová éra podnikání. Ray Kroc byl synem českých imigrantů a obchodu se věnoval již od 15 let.

 

Ray Kroc na scéně

 

Bratři McDonaldové se nechtěli věnovat slávě jména za hranicemi, proto se této činnosti věnoval Ray Kroc. Vymyslel novou společnost zaměřenou na poskytování licencí, McDonald´s System, Inc. Ve stejném roce otevřel v Des Plaines svou první restauraci. Všechny nápady bratrů vylepšil o hygienické standardy a jiné vymoženosti. Ray Kroc potřeboval pro své podnikání peníze, proto si je musel vypůjčit. Na konci roku 1956 uvedlo 14 restaurací McDonald´s obrat 1, 2 milionů dolarů. Celkově se prodalo na 50 milionů hamburgerů. Sen bratrů McDonaldových se vyplnil a Ray Kroc věděl, že je třeba se s nimi rozejít. Jeho společnost sice fungovala, ale nedosahovala takových zisků, aby se uživila. Bylo třeba splácet dluhy. V roce 1961 založil Ray Kroc Hamburger Univerzity v suterénu restaurace Elk Grove Village. Díky tomuto školícímu zařízení se majitelé licencí naučili podnikat jako vysocí manažeři. V roce 1963 byl servírován 1miliardtý hamburger!

Zanedlouho se stala z McDonald´s akciová společnost. Produkty si našly své místo i v zahraničí, nevídaně skvěle se prodávaly. Pokračování příběhu už znáte. Denně jezdíte kolem dvou svítících oblouků. Z prvotního párku v rohlíku vznikl podnik fungující takřka ve 120 zemích světa. Snad jen ceny hamburgerů šly proklatě nahoru, nemyslíte?

Aleš Kovář

Aleš Kovář

Články autora
Hledat
Tento web používá k poskytování služeb, analýze návštěvnosti a ochraně uživatelů soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Rozumím