Kdo se bojí, nesmí do lesa

Kdo se bojí, nesmí do lesa

Aleš Kovář

Aleš Kovář

Články autora

Život dává některým pořekadlům za pravdu víc, než si myslíme. Báli jste se jako malý jít do starého sklepa v babiččině domě? Pak jste byli určitě vašimi prarodiči poučeni o tom, jak důležitá je odvaha pro náš život, naše okolí i nás samotné. Skrývá se v ní totiž cesta nejen do sklepa, ale i k úspěchu.

Už od pradávna byla příroda i společnost netolerantní vůči slabým jedincům. Kdo byl pomalý, neutekl, kdo byl nešikovný, neuplatnil se a kdo byl zbabělý nepřežil. Dnes se lidé nabývají jistoty, spočívající v bezpečí, které jim společnost nabízí ať už jsou jacíkoliv. Ano, zřejmě i nejistí, introvertní lidé mohou vést klidný život. Ale je to to samé jako šťastný život? Nebyla Vaše vysněná budoucnost přeci jen o něco růžovější? Nebyli jste v ní Vy náhodou o poznání úspěšnější, movitější a spokojenější? Je čas hodit strach za hlavu a začít žít. Zapomeňte na typické: „Ale co kdyby…“ Buďte sebejistí, jděte si za svým a začnete konečně přetvářet přání v realitu.

 

Nenechte se odradit sami sebou

 

Často se můžete setkat s lidmi, kteří nedokázali to, co chtěli. Přesněji řečeno, dostatečně nevěřili ve svoje schopnosti. Dříve, než uvěříte báchorkám o tom, jak džungle kritiků nekompromisně popravila jejich snažení, uvědomte si, že veškeré odhodlání a ambice musí pramenit především v nás, nikoliv ve chvále přicházející z okolí. Pokud se budete podceňovat a necháte zlé jazyky lámat vaše přesvědčení, jste to právě vy, v kom pramen úspěchu vysychá a kdo je svým vlastním katem. Zatněte zuby a ohlédněte se za svým dosavadním dílem. Pokud uvidíte něco, na co můžete být hrdí, pracujte tvrdě dál. Pokud ne, pracujte ještě tvrději.

 

Nenechte se odradit ostatními

 

I když to, co nás žene vpřed vstříc lepším zítřkům musí být nepochybně především naše vůle a chuť být někým lepším, může se objevit někdo, kdo nemá na práci nic lepšího než kazit práci naší. S takovými lidmi se nezahazujte. Někdy je lepší je objet, jindy převálcovat, ale rozhodně se před nimi nesmíte nikdy zastavit. Člověk, který nedokáže uspokojit svoje ego a naplnit svou existenci jinou cestou, než tím, že Vám bude stěžovat tu vaši si nezaslouží, aby jste se jím zabývali. Udělejte všechno proto, aby neexistovalo nic, čím by Vás mohl napadnout, nedejte mu žádnou záminku k tomu kritizovat Vás a hlavně mu nedovolte mít pocit, že se jeho zlomyslné dílo daří. To je pro takové lidi jediné potěšení a motivace kterou mají. Buďte první jako skála. Nezlomní ve svých zásadách a nezastavitelní na své cestě vzhůru.

 

Buďte objektivní

 

Jistě, důvěřujte si. Sebevědomí je základ. Ale zdravé sebevědomí, nikoliv fanatické. Před tím, než se do čehokoliv pustíte, zhodnoťte objektivně své schopnosti a upřímně si stanovte, na co máte a na co zatím ne. Je mnohem lepší jak pro Vás, tak pro ostatní, když si dokážete  připustit, že ne ve všem můžete být dokonalí. Je třeba se ve všem rozvíjet postupně, každá dovednost potřebuje svůj základ. Stejně tak, jako Vám bude moct důvěřovat například Váš nadřízený, že se nepustíte do práce, kterou by jste nedokázali perfektně zvládnout, budete moci důvěřovat i Vy sami sobě. Je mnohem účinnější rozvíjet se pomaleji a poctivě, než se zbrkle pouštět do všeho, co se Vám naskytne a pak se vyrovnávat se zklamáním. Přestaňte svoje schopnosti přeceňovat. Začnete je budovat.

 

Výmluva aneb posun nikam nebo zpět

 

Nejhorším ze všech nešvárů, čekajících na Vás na Vaší trase ke slunné budoucnosti jsou výmluvy. Jednoduché možnosti, jak odůvodnit svou lenost, neschopnost či nechuť. Zbavte se jich. Samozřejmě, prokrastinace ještě nikdy nikoho nezabila, ale ani nikdy nestvořila úspěšného člověka. Dělejte jen to, co dělat chcete a pokud něco dělat nechcete, nedělejte to. Pamatujte ovšem, že bez práce nejsou koláče.

Jednoduše se konečně odhodlejte k prvnímu, druhému a nakonec i finálnímu kroku směrem k Vašemu cíli. To, že budete odvážní neznamená, že se zaručeně stanete úspěšnými, ale to, že se budete strachovat, stydět a podceňovat znamená, že se úspěšnými zaručeně nestanete.

Aleš Kovář

Aleš Kovář

Články autora
Hledat
Tento web používá k poskytování služeb, analýze návštěvnosti a ochraně uživatelů soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Rozumím