Jaké jsou možnosti růstu v oblasti franšízingu?

Jaké jsou možnosti růstu v oblasti franšízingu?

Ondřej Kolda

Ondřej Kolda

Články autora

Franšízing se naplno rozeběhl už před několika desítkami let, ale samotný koncept se neustále mění. V současné době je nejlepší možnost rozvoje skrze řízení více samostatných provozoven. Úspěšný franšízant, který se rozhodne, že chce rozšířit své působení, může od franšízora získat práva na provozování více samostatných jednotek v předem určené lokalitě. Díky tomu bude mít franšízant možnost vydělat více peněz, ale logicky se nevyhne ani větší zodpovědnosti v byznysu.

Je nutné zmínit, že franšízoři nevydají licenci každému zájemci. Musí je nejdříve přesvědčit o tom, že vše bez problémů zvládnou. Proto mají franšízoři stanovené poměrně vysoké standardy, které musí zájemce splnit. Franšízanté, jenž usilují o zisk práv na řízení více provozoven, musí prokazatelně doložit úspěšné řízení současného podniku. Zároveň musí prokázat, že dokáží správně motivovat své zaměstnance a v neposlední řadě, že se neustále ve své činnosti zlepšují. Zkrátka, musíte vhodnými argumenty podpořit svou touhu vést více provozoven, tak aby v tom franšízor viděl perspektivní budoucnost.

 

Nejdříve analyzujte, pak kupujte!

 

Rozhodně se tato žádost neobejde o vyčerpávající analýzu konkurence a celého trhu, pouze tak lze očekávat, že získáte podobnou podporu jako při zakládání své první provozovny. Přičemž o každé jednotlivé provozovně bude rozhodnuto zvlášť.

Faktory, které je nutné zvážit: 

  • Opravdu je ve vašich silách vést více provozoven?
  • Je dostatečný zájem o konkrétní koncept franšízy, aby mohlo úspěšně fungovat více provozoven v jedné lokalitě?
  • Má franšízor dostatečné zdroje, aby mohl podpořit vznik více provozoven v konkrétním prostředí?
  • Budete schopni zvládnout finanční zátěž, která se pojí s budováním nových provozoven?

Pokud nechcete budovat franšízu od nuly, možná se v okolí nachází nějaká franšíza, která je zrovna na prodej. V takovém případě je obvykle možné koupit franšízu od jiného franšízanta se zajímavou slevou. Než se však rozhodnete pro koupi již fungující franšízy, měli byste se informovat o konkrétních nákladech, prodejích a maržích. V případě, že v poslední době franšíza měnila majitele hned několikrát, je velká pravděpodobnost, že to asi nebude úplně ideální investice.

Způsobů, jak rozšířit své komerční aktivity je však podstatně více. Další možnost, která se nabízí, je usilování o zisk licence označované jako master franchise. V takovém případě budete mít na starost ostatní franšízanty na přiděleném území. Přičemž určená lokalita může mít velikost okresu, kraje, ale i státu. 


 

Jaké výhody a povinnosti plynou z vlastnění master franchise licence?

 

Od majitele master franchise licence jsou vyžadovány značné investice, ale na druhou stranu je nutné zmínit, že z toho plynou také slušné výhody. Pokud vlastníte master licenci, můžete jmenovat a školit nové franšízanty. Za pomoc s rozběhnutím nových franšíz získáváte nárok na část poplatků, které nový franšízanté odvádí franšízorům.

Než se však rozhodnete usilovat o master licenci, tak si udělejte podrobný průzkum trhu, jestli se vůbec v konkrétní oblasti můžete uplatnit. Zároveň byste měli důkladně znát veškeré podmínky smluv a licencí. Měli byste si dát také pozor na to, zda je přesně definováno území, na kterém byste měli působit. Veškeré podrobnosti je dobré konzultovat s právníkem, aby následně nevznikly zbytečné škody.

Majitel master licence by měl být připraven pomoci novým franšízantům tak, aby z toho profitovaly obě strany.

Ondřej Kolda

Ondřej Kolda

Články autora
Hledat
Tento web používá k poskytování služeb, analýze návštěvnosti a ochraně uživatelů soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Rozumím