Jak získat sebedůvěru?

Jak získat sebedůvěru?

Ondřej Kolda

Ondřej Kolda

Články autora

Podnikatelé musí být sebejistí více než ostatní. V mnoha případech to může být nadlidský úkol, protože v průběhu našich životů se zákonitě objevují situace, které víru v sebe sama nahlodávají. Jako podnikající člověk musíme čelit neustálému stresu v práci, problémům v partnerských vztazích, někdy se nám také rozplývají ideály, ke kterým jsme se dříve upínali. Sebedůvěra je mnohdy velice křehká. Zvláště, pokud člověk nedostal úplně nejlepší výchovu. Záleží však i na vrozených dispozicích a na umění pracovat s naší vlastní psychikou. Někdo to umí přirozeně, jiný se to musí naučit. Každý se nenarodí krásný, talentovaný a bohatý. Vlastně se tak nenarodí téměř nikdo. Proto je nutné na sobě pracovat. I když nám štěstí nepřeje a v životě se na nás valí neúspěchy, musíme se s tím umět poprat.

Hledejte pozitiva

 

Možná procházíte těžkým obdobím, ale i v těchto na první pohled zlých časech se určitě objevují světlé okamžiky. Musíte je jen umět najít.

Když se vám nedaří v práci, tak třeba doma máte úžasnou a zdravou rodinu, kterou by vám leckdo záviděl. Možná, že jste právě vymalovali byt. Nebo jste udělali pro svou ženu dobrou večeři. Zkrátka, určitě vše není tak zlé, jak se může zdát.

Jestli se vám zdají tyto dílčí úspěchy jako malichernosti, tak svůj pohled na život musíte změnit. Některé drobné úspěchy doceníte až časem. Ale rozhodně se nebraňte si přiznat, že děláte spoustu věcí, které se vám daří. A je jedno, jestli se hovoří o partnerské rovině, pracovní, nebo sportovní. Důležité je si přiznat, že se to děje. A od toho se můžete odrazit dále.

 

Studujte a zdokonalujte se

 

Učte se nové věci, tím rozhodně nic nezkazíte. Pokud máte možnost, začněte studovat vysokou školu, abyste získali ke svému jménu akademický titul. Jestli to je pro vás moc velké sousto, zkuste nějaký kurz, nebo se vzdělávejte z pohodlí domova. Dnes je trend učit se cizí jazyky, takže můžete část svého volného času použít k učení.

Prohlubte svou kvalifikaci. Když budete lepší ve svém oboru, budete si více důvěřovat. Určitě potom zvládnete bez problémů i těžké úkoly a navíc se vyhnete případnému stresu.

Svou sebedůvěru můžete zvýšit také lepším vzhledem. Pořiďte si nové oblečení, ve kterém se budete cítit dobře. Pomůže také, když budete v dobré fyzické kondici. Během sportu si pročistíte hlavu a navíc si zlepšíte postavu.

 

Postavte se tomu, z čeho máte strach

 

Bojíte se výšek, vylezte na rozhlednu. Určitě to s něčí pomocí zvládnete a budete se cítit dobře. Stejným způsobem se postavte čelem i pracovním povinnostem. Těžké úkoly, které se vám v pracovním životě staví do cesty, berte jako výzvu.

Někdy se možná vše nepodaří na jedničku, ale musíte ocenit i dílčí úspěchy. Když se překonáte o malý kousek, bude to stále krok vpřed. Příště už to bude snazší.

Získání sebedůvěry je běh na dlouhou trať, ale když se vám podaří překonat prvotní strach, budete si postupně jistější v kramflecích. Uvidíte, že se dá zvládnout vše. Stačí si věřit. 

Ondřej Kolda

Ondřej Kolda

Články autora
Hledat
Tento web používá k poskytování služeb, analýze návštěvnosti a ochraně uživatelů soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Rozumím