Jak pomůžete vlastnímu podnikání, když si uděláte dovolenou?

Jak pomůžete vlastnímu podnikání, když si uděláte dovolenou?

Ondřej Kolda

Ondřej Kolda

Články autora

Každý někdy musí tak trochu vypnout. Dokonce i podnikatel. Ačkoliv se mnohým řadovým zaměstnancům zdá, že podnikatelé mají lehčí život. Opak je v mnoha případech pravdou. Musí dělat důležitá rozhodnutí a jsou pod neustálým tlakem. Proto by si měli občas udělat také dovolenou. Bohužel někdy si svou práci vozí i tam, kde mají v klidu odpočívat. Jak si dovolenou užít a zároveň pomoci svému podnikání?

Odpočinete si

 

Vyskočte na chvíli z toho nekonečného kolotoče a relaxujte. Každý si přeci zaslouží chvilku klidu, kdy může z hlavy vypustit všechny starosti. Je jedno, jestli máte raději aktivní dovolenou na horách, nebo pouhé válení u moře. Důležité je, že se uvolníte. Pročistíte si hlavu, abyste mohli později pracovat opět na maximum.

Když se vydáte na dovolenou, vezměte s sebou také rodinu. Beztak pracujete a vyděláváte peníze právě proto, aby se měli vaši blízcí dobře. Dopřejte jim to, a zároveň jim dopřejte svůj čas, o který je podnikání často obírá. Dokažte jim, že jsou pro vás důležití. Oni vám to v krušných časech bohatě vrátí.

 

Budete mít čas přemýšlet

 

Během celého roku jste zvyklí na pořádný zápřah, takže když budete na dovolené, budete mít spoustu času. Sice je lepší si užívat skvělých zážitků, ale určitě si najdete i nějaký čas na přemýšlení.

Protože jste daleko od práce, budete moct nahlížet na určité problémy s odstupem. Vážně je pro vás podnikání tak důležité, nebo byste se měli více věnovat osobnímu životu? Jaký je životní cíl? Kam se chcete posunout dále?

Můžete nad jednotlivými věcmi přemýšlet kriticky a nezaujatě. Neovlivňují vás zaměstnanci, klienti ani problémy, které se týkají podnikání. Možná se odhodláte k některé důležité změně, o které byste během práce neměli čas přemýšlet.

Zároveň se můžete ohlédnout zpět za svým životem. Zhodnotit s odstupem času, co se vám povedlo, a kde se naopak nedaří.

 

Potkáte se s novými lidmi

 

Celý rok se musíte koukat stále na ty stejné tváře. Někoho už to dokáže pěkně otrávit. Někdy se na kolegy utrhnete neprávem, protože se zkrátka projevují příznaky ponorkové nemoci. Díky dovolené změníte klima a odpočinete si od každodenní rutiny.

Zároveň se můžete navázat nové kontakty, které mohou být do budoucna velice přínosné. Na dovolenou jezdí i jiní podnikatelé a manažery, takže se může stát, že na ně narazíte. Třeba v budoucnu uzavřete nějaký kontrakt, nebo si jen tak přátelsky pohovoříte. Těžit však můžete i z jiných známostí.

Když budete v rekreačním středisku spokojeni, můžete ho doporučit svým kolegům, nebo zde uspořádat nějaké setkání. Nové kontakty mohou mít i jinou podobu. Třeba potkáte velice zajímavého člověka, který pro vás bude inspirací. Zkrátka i během dovolené je dobré se rozhlížet a seznamovat.

 

Zjistíte, že byznys může fungovat i bez přítomnosti šéfa

 

Zejména v menších firmách stojí podnikání právě na majiteli. V takovém případě musí před odjezdem vyřídit spoustu věcí a pověřit schopné lidi, aby se postarali o bezproblémový chod podnikání.

V takovém případě to je do jisté míry risk. Na druhou stranu. Zaměstnanci mohou naplno prokázat své schopnosti a možná vás mile překvapí, jak vše bez problémů zvládnou. Rozhodně není dobré odjíždět na dovolenou v období, kdy máte nejvíce zakázek. Vyberte spíše volnější termín a nechte své kolegy, ať se snaží.

Když se vrátíte a vše bude v pořádku, bude to velice příjemný pocit. Zároveň také impuls k tomu, abyste si udělal více času pro sebe. Dokázali jste totiž vybudovat kvalitní firmu plnou skvělých zaměstnanců. Do velké míry to je vaše zásluha, takže si vychutnejte úspěch a dopřejte si více klidu a pohody.

Ondřej Kolda

Ondřej Kolda

Články autora
Hledat
Tento web používá k poskytování služeb, analýze návštěvnosti a ochraně uživatelů soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Rozumím