Jak neudělat ukvapené rozhodnutí ohledně franšízy

Jak neudělat ukvapené rozhodnutí ohledně franšízy

Ondřej Kolda

Ondřej Kolda

Články autora

Mnoho lidí se snaží získat doporučení na vhodnou franšízu pro začátečníky. Sice existují rady, které doporučují konkrétní obchodní model a značku, se kterou se vyplatí vyjednat licenci, ale je nutné zohlednit fakt, že každý člověk je jiný. Proto už jen z logiky věci není možné doporučit univerzální franšízu pro všechny. Každý potenciální zájemce má jiné priority, ale i jiné finanční možnosti.

V první řadě je nutné vzít v potaz finance. Ačkoliv se říká, že peníze nejsou všechno, ve většině životních situací se bez nich člověk neobejde. Pokud uvažujete o franšíze, tak byste měli mít jasné představy o vašich finančních možnostech. Je nutné počítat s počátečními výdaji spojenými s pořízením licence, s pronájmem (nákupem) prostor, další peníze budou potřeba pro rekonstrukci a nákup potřebného vybavení. Tím však výdaje ani zdaleka nekončí. Další peníze spolkne nákup zboží, financování zaměstnanců, ale i překlenutí počátečního období, kdy franšíza ještě nebude generovat zisk.

 

Nejdřív si ujasněte finance, až potom se rozhodujte o oboru

 

Teprve, když si ujasníte, kolik máte k dispozici financí, můžete začít přemýšlet dál. Například o tom, jaký obor by byl pro vás zajímavý. Ani v tomto bodě byste neměli dělat ukvapená rozhodnutí. Je nutné zvážit, jestli se jedná o perspektivní oblast, po které bude poptávka i za několik let. Důležité je také zmapovat konkurenci, ať už regionální, tak celorepublikovou, abyste viděli, jaký je potenciál růstu. Obdobně je dobré se zaměřit na to, jakou pozici má konkrétní značka, o které uvažujete. Je výrazným hráčem na trhu, nebo jí patří spíše regionální pozice? Ať tak, nebo onak, nemusí to být pro váš byznys špatně, ale musíte o situaci vědět a mít jasný plán, jak z toho vytěžit maximum.

Jak už bylo řečeno, ve většině případů si lidé nekupují franšízu na krátké časové období, ale spíše na výraznou část svého života. Proto je nutné zvážit, jestli by vás práce v konkrétním oboru bavila i v horizontu několika let. Není totiž nic horšího než majitel, kterého nebaví jeho vlastní projekt.

Když už máte aspoň základní představu o tom, v jaké oblasti chcete provozovat franšízu, je dobré porovnat jednotlivé možnosti mezi sebou. Určitě v daném sektoru existuje více možností franšízingu, takže je dobré porovnat mezi sebou požadavky jednotlivých franšízorů. V některých případech se mohou poplatky za licenci výrazně lišit, ale přitom nabízí srovnatelné možnosti uplatnění na trhu. Každý franšízor má navíc jiné požadavky na své franšízanty, takže je dobré nalézt takové podmínky, které budou vaší osobě vyhovovat.

Čím více času a pozornosti budete věnovat fázi porovnávání, tím je větší pravděpodobnost, že se rozhodnete pro tu správnou, u které spokojeně vydržíte po delší dobu. Proto neváhejte získávat informace, kde to jen půjde.

 

Všechny informace si prověřte, raději dvakrát

 

Když zúžíte svůj výběr, měly by následovat osobní schůzky. Právě na nich se člověk nejvíce dozví. Osobní kontakt je nenahraditelný. Už jen subjektivní dojem ze zástupce sítě může v mnohém pomoci. Nehledě na to, že máte ideální příležitost si ověřit všechny informace, které jste si doposud o franšíze získali. Dále se můžete doptat na nejasnosti a získat další aktuální poznatky, které mohou pomoci v rozhodování.

Základem všeho je neustále ověřování. Možná si budete připadat, že jste paranoidní, ale to je správné. Chcete investovat svoje peníze, budete nést za veškerá rozhodnutí zodpovědnost, takže je na místě, abyste byli obezřetní.

Sundejte si růžové brýle, které se vám možná budou snažit nasadit někteří franšízoři. V klidu si sedněte a vše důkladně zvažte. Zkuste si vytvořit svůj vlastní obchodní plán a odhadnout reálné náklady, ale i předpokládanou návratnost investic.

Mějte na paměti, že konečné rozhodnutí a podpis smlouvy je závazný a může zásadním způsobem ovlivnit život váš, ale i celé rodiny. Proto na sebe nenechte vyvíjet tlak ze strany franšízora, ale smlouvu si před podpisem důkladně zanalyzujte a proberte s profesionálním poradcem. Je to důležitý krok v životě, takže není radno nic uspěchat. Pokud se bude jednat o solventního franšízora, tak bude obezřetnou reakci očekávat.

Ondřej Kolda

Ondřej Kolda

Články autora
Hledat
Tento web používá k poskytování služeb, analýze návštěvnosti a ochraně uživatelů soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Rozumím