Jak být králem proslovů?

Jak být králem proslovů?

Ondřej Kolda

Ondřej Kolda

Články autora

Občas musí před kolektivem vystoupit každý, ale podnikatel má těch proslovů, přednášek a prezentací většinou ještě o trochu více. Nutno podotknout, že každý není dobrým řečníkem od pána Boha, ale přesto musí umět své myšlenky srozumitelně přednést před kolektivem. Proto je dobré se na proslov důkladně připravit a nechat si poradit. Králem proslovů se nestanete ze dne na den, ale když se budete poctivě připravovat, tak můžete pomocí pár triků dosáhnout velice dobrých výsledků, za které se nebudete muset stydět.

Zabodujte úsměvem

 

Když vstoupíte na pódium, nebo se zkrátka jen postavíte před své publikum v konferenční místnosti, nezapomeňte se usmívat. Rozhodně na posluchače zapůsobíte mnohem více, než kdybyste se mračili. Svým úsměvem pomůžete naladit příjemnou atmosféru.

Na druhou stranu, nesmíte to s tím usmíváním přehánět. Americký umělý úsměv by asi nikoho neoslnil. Snažte se působit jako dobře naladěný člověk, který je rád, že může říct něco zajímavého.

Nutno podotknout, že nelze paušalizovat. Pokud budete mít proslov na pohřbu, nebo na jiné smutné události, tak je úsměv nevhodný. Zkrátka musíte se umět vžít do dané situace. Každopádně rozhodně nebuďte zamračení. Takových pohledů zažili posluchači hodně, takže na ně nejsou zvědaví.

 

Nastavte si vhodné tempo řeči

 

Když člověk mluví moc rychle, tak může mít problém s dechem. Zároveň při svižném tempu dochází ke splývání slov a posluchač nemusí zaznamenat vše, co mu je řečeno. Rychlost mluvy je zásadní kámen úrazu mnoha řečníků, proto je důležité si ho pohlídat.

Druhý extrém je, když člověk mluví moc pomalu a rozvážně. V takovém případě je proslov moc utahaný a posluchači ztrácejí koncentraci.

Správná cesta je opět ta zlatá střední. Nudnější pasáže můžete mluvit trochu rychleji. V důležitých částech proslovu zpomalte. Díky tomu si jich posluchači lépe všimnou a přisoudí jim vyšší význam, což je správně. Snažte se také pracovat s hlasem. Zdůrazněte některá slova a nezapomeňte klesat hlasem na konci výpovědi.

 

Když mluvíte, tak v krátkých větách

 

Psaný text vidí čtenář před sebou a ke složitému souvětí se může snadno vrátit, pokud nepochopí jeho význam. U mluveného slova to nejde. Proto je nutné mluvit v krátkých a srozumitelných větách. Snažte se vyjádřit myšlenku jednoduše, aby bylo vše jasné.

Zároveň to bude jednodušší i pro vás jako řečníka. Když mluvíte v krátkých větách, je snazší si udělat pauzu pro nadechnutí. Nezamotáte se tak snadno do složitých myšlenek, takže se ani nezakoktáte.

Zkrátka mluvte moderně a srozumitelně. Dnes už se v publiku najde pravděpodobně pouze několik výjimek, které by ocenily mluvu jako od Jiráska.

 

Pohlídejte si řeč těla a používejte gesta

 

Při proslovu je důležité zaujmout správnou pózu. Rozhodně se nehrbte. Stůjte zpříma, ale ne zkoprněle. Snažte se být maximálně přirození a sebejistí. Pokud budete mluvit u řečnického pultu, využijte ho. Během celé řeči udržujte oční kontakt s publikem. Rozhodně se při proslovu neotáčejte k posluchačům zády.

Pokud budete pracovat s rukama, bude to skvělé. Vyžaduje to trochu cviku, ale pomocí gest můžete skvěle podpořit svůj výklad.

Jestli si na gesta zatím nevěříte, tak si vezměte do rukou nějakou pomůcku. Například papíry, ukazovátko, propisku. Zkrátka něco, co nebude vzbuzovat přílišnou pozornost, ale zároveň zaměstná vaše ruce. V žádném případě se nesmí stát, že se ruce ocitnou v kapsách, nebo budou vysílat nějaké další negativní signály. Těmto problémům předejdete právě tím, že v nich budete držet nějaký předmět.

Ondřej Kolda

Ondřej Kolda

Články autora
Hledat
Tento web používá k poskytování služeb, analýze návštěvnosti a ochraně uživatelů soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Rozumím