Franšízová smlouva – 2. část

Franšízová smlouva – 2. část

Ondřej Kolda

Ondřej Kolda

Články autora

V úvodní části jsme si řekli několik obecnějších faktů, které se vztahují k doladění a podepsání smlouvy. Tímto textem na předešlý článek navážeme a přidáme už konkrétní tipy, na které části smlouvy je nutné si dát extra velký pozor.

Pohlídejte si, s kým podepisujete smlouvu

 

Ač se to zdá jako banalita, je to zcela zásadní věc pro řešení případných problémů, ale i pro další spolupráci. Podepisujete smlouvu s mateřskou společností, nebo s člověkem, který drží master licenci? Je dobré si také zjistit obchodní minulost druhé strany. Měli byste si ověřit, jestli informace, které vám druhá strana poskytne, se shodují s těmi, které jsou o konkrétním subjektu dostupné. Mimo jiné byste si měli ověřit, jakou má druhá strana pověst.

 

Trvání dohody

 

Zcela zásadním bodem smlouvy je část, která se zabývá trváním dohody. Zkontrolujte si, jestli je ve smlouvě jasně stanovená doba, po kterou bude smlouva o franšíze platná. Jedná se o 5, 10 nebo 20 let? Ať je to tak, nebo tak, mělo by to být jasně uvedené ve smlouvě. Dále by neměly chybět informace o tom, jestli je možné smlouvu obnovit po vypršení původní platnosti. Součástí smlouvy by měly být i konkrétní podmínky, za kterých je možné smlouvu prodloužit. Co si pod tím představit? Například to, jaký bude poplatek za prodloužení smlouvy, jestli ho bude nutné zaplatit jednorázově, nebo se bude jednat o sérii plateb. Dále jestli budete mít nějakou slevu na prodloužení smlouvy.

 

Poplatky a vše okolo nich

 

Když se jedná o peníze, je nutné být dvojnásobně ostražitý. V sekci smlouvy, kde se píše o poplatcích, by mělo být vše pečlivě vysvětleno, aby nemohlo dojít k špatné interpretaci. Pokud nějaké části nerozumíte, nebo si něčím nejste jisti, rozhodně se nebojte zeptat a vše si ujasnit. Případně si vynuťte pozměnění smlouvy, aby vše bylo jasné a v budoucnu nemohlo dojít k žádnému nedorozumění.

Většina franšízorů vyžaduje honorář, který je určitým procentuálním dílem hrubých, nebo čistých tržeb, případně příjmů. V některých případech se může jednat o paušální poplatek, který je pevně stanoven. Je však nutné počítat s tím, že v některých případech jsou také určené minima, které je nutné odvádět vždy.

Je nezbytné, abyste dokázali od sebe rozlišit hrubý a čistý zisk. Měli byste se také vyznat ve všech podmínkách, které se týkají minimální výkonosti a licenčních poplatků, které jsou založené na výnosech.

 

Reklama

 

Je nutné, aby ve smlouvě byly zakotvené všechny povinnosti i výhody, které jsou spojené s reklamou. Pečlivě prozkoumejte, jaké závazky vám podpisem smlouvy vznikají. Zároveň si dobře zkontrolujte, co vše vám franšízor poskytne. Zjistěte si, kolik z celkového rozpočtu franšízora bude použito k podpoře byznysu na lokální úrovni a kolik peněz půjde na podporu na úrovni státu. Špatně stanovené podmínky mohou poškodit vaši franšízu, proto je důležité tuto část číst opravdu důkladně a vymínit si, aby konkrétní body byly ve smlouvě zevrubně popsány.

 

Na co si dát pozor při podepisování smlouvy o franšíze – 1. část

Na co si dát pozor při podepisování smlouvy o franšíze – 2. část

Na co si dát pozor při podepisování smlouvy o franšíze – 3. část

Na co si dát pozor při podepisování smlouvy o franšíze – 4. část

Na co si dát pozor při podepisování smlouvy o franšíze – 5. část

Ondřej Kolda

Ondřej Kolda

Články autora
Hledat
Tento web používá k poskytování služeb, analýze návštěvnosti a ochraně uživatelů soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Rozumím