Dobré kontakty znamenají v dnešním byznysu mnoho

Dobré kontakty znamenají v dnešním byznysu mnoho

Ondřej Kolda

Ondřej Kolda

Články autora

Možná si řeknete, že to platilo už dávno. Pravděpodobně si vzpomenete na větu: „Bez kontaktů do hospody nelez,“ nebo jak zní to známé české přísloví. Je to pravda. Odjakživa bylo dobré mít správné kontakty, ale v dnešní době to platí dvojnásob. Kolikrát je to podstatně důležitější, než mít akademický titul. Na druhou stranu. Získávat kontakty násilím asi nebude úplně ta správná volba. Nutně tedy vyvstává otázka. Jak na to? Pomaloučku, polehoučku. Poznávejte, přátelte se, zajímejte se. Budujte vztahy, které budou trvalé. Vztahy, které budou založené na vzájemné pomoci. Informace a získávání kontaktů jsme shrnuli do několika odstavců.

Používejte Linkedin a další sociální sítě

 

Když nevíte kde začít, zkuste sociální sítě. Právě na nich se soustřeďuje velká komunita lidí, kteří chtějí také něčeho dosáhnout. Nebo se jim už něco podařilo.

Nejlepší variantou je Linkedin. Jedná se o největší profesní sociální síť. Má více než 400 milionů uživatelů po celém světě. A i v Česku už získala solidní renomé. Většina úspěšných lidí se vyskytuje právě tam.

Spousta lidí Linkedin podceňuje, ale je to skvělý komunikační kanál. Během několika minut můžete zaslat zprávu vrcholovým manažerům firem, zakladatelům start upu, ale i odborníkům na volné noze. Pokud zašlete žádost se stručnou a věcnou zprávou, tak se určitě dočkáte odezvy.

K získávání kontaktů lze bezesporu používat i jiné sociální sítě, ale v případě Linkedin se pravděpodobně setkáte s největším úspěchem.

 

Nebojte se poznávat nové lidi

 

Občas se stane, že potkáte na první pohled zajímavého člověka, ale stydíte se s ním prohodit pár slov? Tak to je chyba. Nemáte se čeho obávat. Pokud je to rozumný člověk, tak vám hlavu rozhodně neukousne. Spíše naopak. Většina úspěšných lidí je rádo, když se s nimi chce dát někdo cizí do řeči.

Platí však jedno pravidlo. Nesmíte do něho hned začít hustit informace o svém podnikání. Lepší je zvolit jinou metodu. Naslouchat a poznávat.

Můžete začít tím, že se ho zeptáte, proč navštívil stejnou akci. Nejlepší je zkrátka nezávazný rozhovor. Často se právě tak dozvíte nejvíce informací, protože se vám člověk více otevře.

Když se rozmluva rozproudí, můžete krátce probrat i pracovní záležitosti. Nechat si dát drobný tip, nebo se zeptat na konkrétní věc. Ovšem stále platí fakt, že svého kolegu nesmíte zahltit. Musí to být i pro něho zajímavé popovídání.

 

Pomozte ostatním, určitě se tato pomoc vrátí

 

Zalovte ve své současné síti kontaktů a zkuste některým lidem pomoci. Určitě najdete některé kamarády, kteří jsou šikovní a umí spoustu věci. Když se naopak doslechnete, že někdo potřebuje odborníka na IT, grafiku, copywriting, ale i dobrého svářeče, nebo zedníka, nebojte se tyto dvě osoby seznámit.

Pomůžete oběma stranám a ještě na tom získáte. Jestli doporučíte správné osoby na správných místech, tak budou všichni spokojení.

Zmínění lidé si to budou určitě pamatovat. Až se naskytne příležitost, tak vám tuto laskavost vrátí.

Je však nutné zmínit ještě jeden fakt. Pomáhejte jen těm, které o pomoc stojí. Jestli má kamarád zakázek až nad hlavu a vy mu budete vnucovat další, asi úplně rád nebude. Zkrátka ho kontaktujte, zeptejte se ho a uvidíte. Za zeptání nic nedáte. Můžete pouze získat.

Ondřej Kolda

Ondřej Kolda

Články autora
Hledat
Tento web používá k poskytování služeb, analýze návštěvnosti a ochraně uživatelů soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Rozumím