1 % inspirace a 99 % dřiny - Thomas Alva Edison

1 % inspirace a 99 % dřiny - Thomas Alva Edison

Ondřej Kolda

Ondřej Kolda

Články autora

Stačí jedno přepnutí vypínače a světlo se rozprostře po celé místnosti. Dnes to bereme jako samozřejmost, ale dřív to bylo nemyslitelné. A to nemluvíme o době kamenné. První žárovky se začaly objevovat až v roce 1879. Do domácností se dostali ještě později. A kdo na tom měl velkou zásluhu? Thomas Alva Edison!

Vezmeme to pěkně od začátku. Stačilo totiž strašně málo a na žárovku bychom si museli ještě nějaký čas počkat.

Thomas Alva Edison chodil do školy, kde sice úplně nevynikal, ale přírodní vědy ho doslova pohltily. Jak jinak si vysvětlit, že už v 10 letech si ve sklepě domu, ve kterém bydlel s rodiči, vybudoval malou chemickou laboratoř. Nehledě na to, že chemikálie byly drahé, takže si na ně musel vydělávat sám. Aby si získal nějaké peníze, roznášel noviny a prodával zeleninu. 

 

Ve 21 letech si nechal zapsat první patent

 

Už v 15 letech se u něho projevil také podnikatelský duch. Začal vydávat vlastní noviny, The Weekly Herald. Je poměrně pochopitelné, že v té době neměl zaměstnance, proto vše zastával on sám. Thomas Alva Edison byl redaktorem, obsluhou tiskárny a také distributorem.

Mohlo se tedy stát, že by se z mladého Edisona stal novinář a na žárovku by si muselo lidstvo ještě nějaký čas počkat. Edisonovi však zkřížilo život neštěstí. Stala se mu nehoda a následkem bylo, že téměř ohluchl. Začal si tedy hledat novou práci. A našel ji. Stal se telegrafistou v Bostonu.

Jak poznával elektrický proud, čím dál více ho fascinoval. Pustil se také do studia fyziky, aby se dozvěděl co nejvíce.

Netrvalo dlouho a Edison si šel zapsat svůj první patent. Bylo mu 21 let, když vymyslel elektrický sčítač hlasů v parlamentu. A tím rozhodně neskončil. Zanedlouho šel na patentový úřad znovu, protože vymyslel hned několik patentů, které vylepšovaly dosavadní telegrafní přístroje.

Díky tomu si zajistil dostatek peněz, aby se mohl věnovat dalšímu výzkumu. V roce 1876 použil peníze k vybudování laboratoře a dílny v malém městě Menlo Park. A právě zde vymyslel mnoho z jeho nejproslulejších vynálezů. Zrodil se tu například fonograf, uhlíkový mikrofon, nebo nový typ dynama.

 

„Vynález je jen 1% inspirace a 99% dřiny.“

 

Ještě důležitější byl však vynález žárovky. Sice se hovoří o tom, že žárovka už byla vynalezena dříve, ale jednalo se spíš a pokusné prototypy než plně fungující výrobky, které by měly smysluplné využití. Až Thomas Alva Edison dokázal v roce 1879 sestrojit žárovku, kterou následně uvedl do masové výroby. Zpočátku vydržela svítit pouze 50 hodin, ale i to byl úspěch. Vývoj šel však rychle kupředu. A už o rok později měla žárovka životnost přes 1200 hodin.

Pomocí žárovek dokázal Edison rozsvítit celý svět. Bohužel je často u běžné populace spojován pouze s vynálezem žárovky, ale to není pravda. Vynalezl také alkalický akumulátor, trojvodičovou soustavu pro přenos elektrické energie a dalších asi 2000 vynálezů. Na jeho jméno je také napsáno více než 1200 patentů.

Není to však náhoda, že byl tak úspěšný. Byl to tvrdě pracující člověk, který pronesl mnoho velice moudrých slov. Například. „Tajemství úspěchu v životě není dělat, co se nám líbí, ale nalézat zalíbení v tom, co děláme.“ Byl si také vědom dalších věcí: „Vynález je jen 1% inspirace a 99% dřiny.“ Nebo. „Na léčení trápení je práce lepší než láhev whisky.“

Ondřej Kolda

Ondřej Kolda

Články autora
Hledat
Tento web používá k poskytování služeb, analýze návštěvnosti a ochraně uživatelů soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Rozumím