Bez čeho se neobejdete, když chcete být úspěšní podnikatelé?

Bez čeho se neobejdete, když chcete být úspěšní podnikatelé?

Ondřej Kolda

Ondřej Kolda

Články autora

Z pozice zaměstnance to často vypadá, že se každému podnikateli daří. Všichni jezdí v drahých autech a přitom pro to nemusí ani hnout brvou. Realita je však často jiná. Někteří sice jsou úspěšní, ale najde se také hodně lidí, kteří museli podnikání pověsit na hřebík, protože se jim nedařilo. K úspěchu člověk potřebuje dobrý nápad, elán a také trochu toho štěstíčka. Neobejde se však i bez dalších charakterních rysů a dovedností, které vedou k úspěchu. Jsou to drobnosti, které na první pohled nejsou vidět, ale přitom jsou velice důležité. Pro podnikání dokonce nezbytné.

Efektivně využívat volný čas

 

Během života jsou chvíle, kdy si člověk musí odpočinout a zrelaxovat. Pokud chce být úspěšný, musí na sobě pracovat i ve volném čase. Všechno by mělo vést k tomu, abychom dělali něco pro sebe. Abychom se zlepšovali v určitých oblastech, abychom investovali čas do rodiny, která nám bude poskytovat příjemné zázemí.

Mnoho lidí prostě na víkend vypne. Jde na tah a najednou je zase pondělí. Kdo chce být úspěšný podnikatel, měl by se těchto eskapád umět vzdát. V některých případech bude nevyhnutelné, abyste pracovali o víkendu, nebo v době prázdnin. Tak to prostě je.

Stejně tak bude pro váš byznys výhodné, když část svého volného času budete věnovat sebezdokonalování. Vaše osobnost bude růst a s tím i potenciál celé firmy. Na druhou stranu. Je dobré mít ve svém rozvrhu i chvilky, během kterých si odpočinete od práce a budete si moct užívat. Jinak se nedočkáte úspěchu, ale syndromu vyhoření.

 

Zůstat v klidu za každé situace

 

Rozčilováním nikomu nepomůžete. Ani sobe, ani firmě, ani ostatním. Správný podnikatel by měl být schopný zůstat nad věcí. S chladnou hlavou se vše řeší líp.

Během podnikání zákonitě nastanou chvíle, kdy se nebude dařit. Může to být vinnou některého ze zaměstnanců, vaší vlastní chybou, ale možná také cizími vlivy. Přesto je nutné být v klidu. Zaměstnanci potřebují vidět, že si se vzniklou situací víte rady. Svůj klid přenesete i na pracovníky a následně se ze vzniklého problému společnými situacemi vyhrabete.

Nesouhlas se může objevit i v jednání s klienty. V takových situacích je nutné si uvědomit, že se bez klientů neobejdete. Proto je dobré držet své ego na uzdě a nenechat působit negativní emoce.

Dobrý podnikatel je takový, který dokáže racionálně myslet i v případě krize.

 

Vše musí mít pevný řád

 

Co se v mládí naučíš, ve stáří jako když najdeš. Jinými slovy. Pokud jste odjakživa zvyklý plánovat a mít vše zorganizované do přehledného rozvrhu, potom budete pravděpodobně úspěšní i v byznysu. V mnoha případech toho potřebuje podnikatel hodně stihnout, ale má pouze málo času. Proto je nutné, aby si vše správně naplánoval.

Zároveň musí správně rozhodnout o důležitosti jednotlivých aktivit. Některé věci je nutné udělat hned, kdežto jiné mohou ještě několik minut, hodin, nebo dokonce dní počkat.

Podnikatel by navíc měl umět plánovat za pochodu a být flexibilní. Poměrně často se totiž stává, že se nějaké věci změní z hodiny na hodinu. V takovém případě je nutné jednat hned a přeorganizovat si celý týdenní rozvrh. Vše musí být rychlé a samozřejmé. Pokud by plánování trvalo neúměrně dlouho, potom by takový člověk nestihl vytvořit žádné hodnoty.

Ondřej Kolda

Ondřej Kolda

Články autora
Hledat
Tento web používá k poskytování služeb, analýze návštěvnosti a ochraně uživatelů soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Rozumím