6 vlastností, které by měl mít úspěšný majitel franšízy

6 vlastností, které by měl mít úspěšný majitel franšízy

Ondřej Kolda

Ondřej Kolda

Články autora

Každý člověk se hodí na něco jiného. Někdo má šikovné ruce, tak je dobrým řemeslníkem. Jiný rozumí jaderné fyzice, tak se může stát vědcem. Kdo má velkou trpělivost, může se stát učitelem. Ale jaké vlastnosti by měl mít člověk, který chce být úspěšným franšízantem? V následujícím textu zmíníme 6 nejdůležitějších vlastností a dovedností, bez kterých se úspěšná majitel franšízy neobejde.

1. Spolehlivost

 

Bez spolehlivosti se neobejdete. Franšízor obětoval nepočítaně hodin a peněz, aby rozvíjel značku a obchodní systém. Proto by měl být majitel franšízy člověk, kterému se dá věřit. Měl by dál rozvíjet koncept a zlepšovat reputaci značky. Pokud majitel licence není spolehlivý, pak za ním musí neustále stát franšízor a dohlížet na to, aby nedošlo k poničení pracně vybudované značku v myslích zákazníků.   


2. Vůdčí schopnosti

 

Ideální franšízanté jsou tací, kteří mají zkušenosti s manažerskou činností. Případně lidé, kteří mají přirozené vůdčí schopnosti. Člověk, který se uchází o franšízovou licenci, by měl umět efektivně jednat s lidmi. Musí umět lidi dlouhodobě motivovat a zároveň řešit problémy uvnitř týmu.

 

3. Touha neustále se učit novým věcem

 

Kdo se není ochoten učit nové věci, ten ustrne a konkurence ho předběhne. Z toho plyne jednoduché ponaučení. Pokud chcete dosáhnout dlouhodobého úspěchu, je nutné se neustále vzdělávat. Snažit se pochopit i drobné jemnůstky byznysu, abyste se dokázali posunout vpřed.

Dobří majitelé franšíz se poznají tak, že se neustále učí od franšízorů, od ostatních majitelů franšíz, ale také od zákazníků. Získané poznatky mohou implementovat do chodu franšízy a tím navýšit zisk.

 

4. Ochota tvrdě pracovat

 

Pokud si myslíte, že pomocí franšízy zbohatnete bez práce, pak se šeredně pletete. Už od samého začátku musí člověk vložit velké úsilí, aby vše dopadlo dobře. Začíná to čtením článků, pokračuje výběrem konkrétní franšízy, ale tím to zdaleka nekončí. Spíše začíná. Pracovní morálka je nutná během celé doby, kdy člověk provozuje franšízu. Pouze tak lze dosáhnout úspěchu.

 

5. Finanční povědomí

 

Člověk, který se rozhodne začít s franšízou, by měl rozumět penězům a umět je získat. Už před podpisem smlouvy musí sehnat dostatečný objem peněz k tomu, aby si mohl koupit licenci, ale také financovat rozběhnutí franšízy, než bude generovat zisk.

Správný majitel franšízy by se měl být doma i v účetnictví, aby viděl, jak si jeho provozovna vede. Měl by vědět o všech výdajích a ziscích, aby mohl plánovat další rozvoj svého projektu.

 

6. Nebát se delegovat práci na ostatní

 

Každý dobrý majitel franšízy, by měl umět vytvořit fungující hierarchii zaměstnanců. Je samozřejmé, že konečné slovo by měl mít člověk, který vlastní licenci, ale na druhou stranu je spousta úkonů, které lze delegovat na zaměstnance a tím si zajistit dostatek volného času, který může franšízant využít na řešení důležitějších problémů. Není možné mít celou dobu vše pod palcem, proto je nesmírně důležité vytvořit fungující tým, na který je možné se spolehnout. Přičemž každý člověk v týmu by měl zastávat svou předem určenou roli.

Ondřej Kolda

Ondřej Kolda

Články autora
Hledat
Tento web používá k poskytování služeb, analýze návštěvnosti a ochraně uživatelů soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Rozumím