3 věci, kterých se musíme vzdát, chceme-li mít svůj život pod kontrolou

3 věci, kterých se musíme vzdát, chceme-li mít svůj život pod kontrolou

René Hradecký

René Hradecký

Články autora

Největší radost nám v životě dělá to, co je nečekané. Někdy nám do cesty vstoupí lidé nebo se nám naskytne příležitost a je jen na nás, jak jí využijeme. Abychom však skutečně od života získali co nejvíc a žili podle svého, je nutné vědomě převzít kontrolu nad svým osudem. Žádný jiný pocit není tak uspokojivý, jako vědomí, že jsme si vybrali svou vlastní cestu životem a žijeme v souladu se svými hodnotami.

Jak přesně se vydat svou vlastní cestou? Zde jsou tři věci, kterých se musíme vzdát, chceme-li mít plnou kontrolu nad svým životem:

 

1. Přestaňte se spoléhat na obdiv ostatních

 

Jestliže jsme závislí na obdivu ostatních lidí a jedině tak se cítíme dobře, odevzdáváme jim tím svou moc. Prakticky tím říkáme sami sobě, že náš vlastní respekt a sebeuznání nejsou dostatečné, a proto potřebujeme obdiv ostatních k tomu, abychom se cítili dobře. Nežijeme pak život založený na sebeúctě. Teprve ve chvíli, kdy se přestaneme zajímat o obdiv svého okolí, získáváme osobní autonomii a přebíráme schopnost určit, zda jsme, či nejsme úspěšným člověkem.

Teprve pokud se zbavíme své závislosti uznání jiných lidí, máme možnost volně přemýšlet o tom, co očekáváme od svého života a splnění svých ambicí. Jestliže víme, že se sami cítíme v pohodě, máme vše pevně pod kontrolou. Jsme v pozici, kdy si můžeme vybírat, koho a co chcete do svého života „pustit“ a s kým se chceme stýkat.  

 

2. Vzdejte se nereálných očekávání

 

Jste workoholik, který má na sebe velmi vysoké nároky? Možná chcete být nejlepší ve všem, co děláte. Sníte či fantazírujete o tom, že jste zázračně uspěli ve všem, o co jste se snažili? Na snaze zlepšit své dovednosti a učit se nové věci není nic špatného. Stanovování výzev může našemu životu dodat vzrušení a radost. Avšak kladení si přemrštěně vysokých nároků je příkladem nevyzrálého myšlení, které nemáme pod kontrolou. Začneme si říkat věci jako: „Jestliže v tom nedokážu být nejlepší, nemá cenu se ani snažit.“ Nebo: „Pokud tohle nezvládnu dost rychle, nemá cenu se tím ani zatěžovat.“ 

Tyto myšlenky nám kontrolu nad svým životem zajistit nepomohou. Místo toho se budeme cítit vydáni na milost svému perfekcionismu. Snažte se cenit si samotné zkušenosti z poznávání nových věcí a získávání dovedností bez ohledu na to, zda v nich budete excelovat, či nikoliv.  

 

3. Přestaňte si vyčítat, co jste udělali špatně 

 

Každý dělá chyby. To je prostě fakt. Dokonce i lidé, které nejvíce obdivujeme ve svém životě něco mnohokrát pokazili. Abychom se posouvali dopředu, musíme riskovat a s riskováním přichází pravděpodobnost selhání. Je snadné zpětně hloubat nad tím, co se stalo špatně a jak jsme to měli či mohli udělat jinak. Pokud máme kontrolu nad svým životem a hledíme optimisticky do budoucnosti, nemůžeme si vyčítat své minulé chyby. Ptejme se sami sebe, jak se můžeme z chyb poučit a zkusme to znovu a jinak.

René Hradecký

René Hradecký

Články autora
Hledat
Tento web používá k poskytování služeb, analýze návštěvnosti a ochraně uživatelů soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Rozumím